Papír a výrobky z něj

Co si budeme povídat, i v dnešní době elektronické komunikace je papír nejpoužívanější materiál v knihovnách. Jeho spotřeba v ČR je téměř 130 kg na jednoho člověka ročně (http://arnika.org/spotreba-papiru). Firmy či instituce mají na svědomí více jak 50% této spotřeby. I přesto, že bez papíru to zkrátka nejde, jsou možnosti, jak jeho spotřebu snížit.

Jedním způsobem je co největší omezení papírenského odpadu, tedy:

• Zamyslete se před tiskem, co všechno musíte mít „na papíře“. Tiskněte opravdu jen to nejnutnější.
  • Pro archivaci a komunikaci využívejte elektronickou formu, pokud je to možné.
  • Kontolujte vše co chcete vytisknout a pokud se i přesto vyskytne malá chybka, opravte ji ručně pomocí přelepovacích štítků, či korekčních tyčinek na vodní bázi.
  • Snažte se využívat oboustranný tisk a tisk více stran na jednu stránku papíru, zmenšíte tím spotřebu papíru minimálně 4x.
  • Potištěné nepotřebné papíry můžete využít jako makulaturu (opakovaně potištěný list papíru) pro zkušební tisk v tiskárnách.
  • Papír potištěný z jedné strany můžete využít pro další tisk, jako šmírák, rozstříhat na malé papírky na poznámky, či je můžete umístit do studoven pro uživatele na psaní, či dětem na kreslení.
  • Uvnitř knihovny můžete opakovaně použít i např. papírové obálky.
  • Pokud vlepujete do knih čárové kódy, používejte takové štítky, které dosahují až do okrajů listu, aby nevznikal zbytečný odpad.

Druhým způsobem je používání recyklovaného papíru a výrobků z něj:

V dnešní době není problém získat výrobky z recyklovaného papíru, které se kvalitativně vyrovnají těm z klasického běleného papíru. Ať už kancelářský papír, či papíry, sešity, bloky, obálky, tiskopisy, šanony, složky, pořadače. Také jsou k dispozici hygienické recyklované papírové výrobky jako toaletní papír, kapesníčky, ubrousky, ručníky…

Používat recyklovaný papír však můžete i pro vaše oficiální tiskoviny, či plakáty. Pokud si merkantilní tiskoviny necháte tisknout u externí firmy, záleží na vaší domluvě s ní. Ale pro moderní tiskárnu by neměl být problém tisk na recyklovaný papír, stejně jako tisk biologicky odbouratelnými barvami. V tomto případě si můžete udělat i „reklamu“ pro svoje environmentálně šetrné chování, když si na tyto tiskoviny dáte označení, že jsou vyrobeny z recyklovaného papíru.

Jistou alternativou pro recyklovaný papír může být papír s označením FSC – „Tento certifikát zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.“

Více o certifikátu FSC se můžete dočíst zde http://www.czechfsc.cz/

Kde získat další informace: