Kancelářské potřeby

 

Kancelářské potřeby jako tužky, propisky, lepidlo, zvýrazňovače apod. jsou věci bez kterých se v knihovně neobejdeme. Z ekologického hlediska je to s nimi složitější, než např. s papírem, ale přesto jsou možnosti jak přírodě ulevit.

Používejte trvanlivější výrobky, ne ty na jedno použití (např. propisky).

Vyhněte se výrobkům z PVC a výrobkům na bázi organických rozpouštědel.

Preferujte recyklované a recyklovatelné výrobky, dále pak výrobky ze dřeva, oceli, přírodního kaučuku, polypropylenu (PP), polyetylenu (PE).

Používejte znovudoplnitelné psací potřeby.

Dřevěné nelakované tužky.

Místo popisovačů můžete použít tlusté dřevěné nelakované pastelky.

Fixy, zvýrazňovače, lepidla či korekční tužky by měly být na vodní bázi, ne na bázi alkoholu a organických rozpouštědel.

Tonery do tiskáren nevyměňujte za nové, ale nechávejte je doplnit.

K lepší přehlednosti vám může pomoci označení CE na výrobcích. Toto označení znamená, že výrobek splňuje všechny požadavky na bezpečnost, zdravotní nezávadnost a ochranu životního prostředí.

Při poradách využívejte tabule se smazatelnými fixy na vodní bázi. Materiály k poradě zasílejte předem emailem.

Pokud obalujete knihy, tak doporučujeme recyklovatelnou fólii, existují dva typy. K dostání zde: http://www.ceiba.cz/new/produkt.php?id=12, http://www.ceiba.cz/new/produkt.php?id=14.

K opravě knih jsou ideální lepidla bez rozpouštědel, např. klasická klovatina, či jeho nástupce od firmy Pritt http://www.prittworld.cz/cs/consumer/rodice/produkty/lepeni/lepidlo-pritt-klova-fix.html které je vhodné i pro děti.

Další podrobnější informace naleznete např. zde:


© Zelená knihovna 2012